Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 września 2019 r.
15:00

Puławy: "Klasyk" już po przeprowadzce do Pałacu Czartoryskich [zdjęcia]

0 35 A A

Około 150 uczniów w poniedziałek rozpocznie nowy rok szkolny w Niepublicznej Szkole Podstawowej "Klasyk". Jej przeprowadzka do jednego ze skrzydeł Pałacu Czartoryskich została zakończona. Na uczniów i nauczycieli czekają odnowione pomieszczenia zaadaptowane na sale lekcyjne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Remont zabytkowych sal w skrzydle pałacu trwał przez kilka ostatnich miesięcy. W meblowaniu pracowni pomagali nauczyciele "Klasyka", którzy poświęcili na ten cel część wakacji. W niedzielę, 1 września, efekty prac mieli okazję obejrzeć także rodzice, uczniowie oraz zaproszeni przez władze stowarzyszenia prowadzącego niepubliczną placówkę, goście.

- Budowlana część projektu została już zakończona. Czekamy jeszcze na część wyposażenia, które powinniśmy otrzymać na początku września. Dzięki niemu, powstanie pełna pracownia komputerowa, oraz pełna pracownia chemiczna i biologiczna. Planujemy również w przyszłości dokupić meble, których nie obejmował projekt. O tym, co to będzie, zdecydują sami nauczyciele - mówi Beata Trzcińska-Staszczyk, dyrektor SP "Klasyk". - Chcemy, żeby to była szkoła nowoczesna, szkoła przyszłości - podkreśla.

Większość sal jest już jednak przygotowana do nauki. Na ścianach wiszą tablice i telewizory, są również ławki, krzesła i fotele dla nauczycieli. W pracowni językowej wiszą flagi, a przy ławkach widać słuchawki z mikrofonami. Szkolna społeczność czeka jeszcze m.in. na klocki do robotyki, czy nowe komputery.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą oczekują pracownicy "Klasyka". To jego nowa patronka. Jak przyznaje dyrektor Staszczyk, szkoła stara się o zgodę od rodziny Czartoryskich na to, by placówka mogła nosić imię księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Jak mówią nauczyciele, jednym z walorów ich szkoły jest historyczny klimat, który potęguje położenie w osadzie pałacowo-parkowej. - Wcześniej zabierałam tutaj młodzież na lekcje plenerowe. Teraz już nie muszę, bo jesteśmy na miejscu. Mamy także piękne widoki z okien naszych pracowni - mówi Renata Miłosz, nauczycielka języka polskiego.

"Klasyk" ma też pewne słabości. Najważniejszą z nich jest brak zaplecza sportowego. Przy szkole nie ma żadnych boisk, nie mówiąc o bieżni, sali gimnastycznej, czy basenie. Zajęcia wychowania fizycznego mają odbywać się przede wszystkim na obiektach oddalonego o 1,5 kilometra Zespołu Szkół Technicznych. Do dyspozycji wuefistów jest także zielony teren za szkołą, na używanie którego zgodę wyraził już zarządzający pałacem, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.

Warto dodać, że "Klasyk" powstał na bazie utworzonego przed dziesięcioma laty Niepublicznego Gimnazjum przy I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego. Po ostatniej reformie, gimnazjum zamieniło się w podstawówkę, a od nowego roku szkolnego jej siedzibą jest skrzydło puławskiego pałacu. Do szkoły uczęszcza ok. 150 uczniów w 9 klasach (bez drugiej i trzeciej). Rekrutacja została przedłużona do 15 września.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium